26 kwietnia, wtorek, godz. 16.00
Sala widowiskowa Biblioteki Publicznej CEM w Piasecznie
(parter), ul. Jana Pawła II 55
Spotkanie inaugurujące projekt „Poznajmy się – Piaseczyńskie spotkania z Ukrainą”. Wydarzenie towarzyszące – wystawa fotografi z Ukrainy użyczona przez projekt Ukrainer.
9 maja do 24 czerwca
Pl. Piłsudskiego w Piasecznie
Wystawa plenerowa artystów Vasyla Netsko i Natalii Dushko
15 maja, niedziela
Strona www.pomyslnajozefoslaw.pl
Publikacja podcastów z Ukrainkami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce
18 maja, środa, godz. 16.00
Sala widowiskowa Biblioteki Publicznej CEM w Piasecznie
(parter), ul. Jana Pawła II 55
„Ukraińcy w Polsce. Przyjaźń, Równość, braterstwo czy kalkulacja? Otwarta debata publiczna o migrantach i uchodźcach oraz o przestrzeganiu praw człowieka”
4 czerwca, sobota, godz. 15.00
Dni Józefosławia w Józefosławiu, ul. Julianowska (przy Technikolorze). Dzień otwarty Stowarzyszenia
Pomysł na Józefosław w ramach rozwoju instytucjonalnego
10 czerwca, piątek, godz. 11.00
Biblioteka Publiczna CEM w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55
Spotkanie literackie dla dzieci z Olesią Mamczycz
11 czerwca, sobota, godz. 16.00
Biblioteka Publiczna CEM w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55
Spotkanie literackie dla dorosłych z Żanną Słoniowską
12 czerwca, niedziela, godz. 12.00
Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Józefosławiu
9. Bieg Józefosławia i Julianowa, wydarzenie towarzyszące
25 czerwca, sobota, godz. 16.00-22.30
Skwer Kisiela / Park im. Książąt Mazowieckich
Noc Kupały. W programie: koncerty – Malwa Band, Michalove, plecenie wianków z Kłosowiankami,
korowód z ogniami
26 sierpnia, piątek, godz. 21.00
Piaseczyńskie Kino Plenerowe Skwer Kisiela
Projekcja flmu „Pracuję na cmentarzu”
27 sierpnia, sobota, godz. 16.00
Sala widowiskowa Biblioteki Publicznej CEM w Piasecznie,
ul. Jana Pawła II 55 (parter). Wernisaż wystawy Natalii Dushko
10 września, sobota, godz. 16.00
Sala widowiskowa Biblioteki Publicznej CEM w Piasecznie.
ul. Jana Pawła II 55 (parter). Wernisaż wystawy Vasyla Netsko
17 września, sobota, godz. 12.00
Sala widowiskowa Biblioteki Publicznej CEM w Piasecznie
(parter) ul. Jana Pawła II 55 Kuchnia Ukraińska – warsztaty kulinarne z restauracją Dwie Siostry
24 września, piątek, godz. 17.00
Sala kinowa Biblioteki Publicznej CEM w Piasecznie (I piętro)
ul. Jana Pawła II 55. Projekcja flmu „Rywal”
Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław Działa od 2014 r. Pierwotnie obszarem naszego działania były wsie Józefosław i Julianów, które leżą w Gminie Piaseczno. Od 2020 roku zwiększyliśmy zasięg dzia- łania, który teraz obejmuje całą gminę. Naszym głównym celem jest budowanie wspólnoty oraz lokalnej tożsamości mieszkańców poprzez różne formy dzia- łań integracyjnych. Organizujemy imprezy sportowe, kulturalne, ekologiczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Poznasz nas lepiej zaglądając na nasz profl na facebook’u lub stronę www.pomyslnajozefoslaw.pl Biblioteka Publiczna w Piasecznie Biblioteka jaką znamy z przeszłości, czyli cicha sala z półkami zapełnionymi książkami, z paprotką i starszą Panią Bibliotekarką odeszła w niepamięć. Dzisiejsza Biblioteka Publiczna w Piasecznie to nowoczesna instytucja, której działania są znacznie bogatsze niż tylko wypożyczanie książek. Siedziba główna mieści się w Centrum Edukacyjno-
Multmedialnym w Piasecznie, gdzie można się zachwycić nowoczesną bazą lokalową, salami warsztatowymi i wystawowymi. W CEM znajdują się także sala kinowa i widowiskowa. Zespół pracowników biblioteki organizuje spotkania autorskie, wystawy fotografczne, malarskie i wernisaże oraz różnego rodzaju konkursy. To miejsce prowadzone jest z pasją i zaangażowaniem. Więcej informacji można zdobyć na proflu FB lub na stronie www. biblioteka-piaseczno.pl
Debata
„Ukraińcy w Polsce. Przyjaźń, Równość, braterstwo, czy kalkulacja? Otwarta debata publiczna o migrantach i uchodźcach oraz o przestrzeganiu praw człowieka„ Co o sobie wiemy? Polacy o Ukraińcach, Ukraińcy o Polakach? Ile w nas stereotypów i uproszczonych sądów o innych? Najczęściej nieświadomie stajemy się ich więźniami. Migrantów postrzegamy jako pracowników najemnych, kojarząc ich z opieką domową, sprzątaniem lub pracą na budowie. Nie zadajemy sobie trudu, aby poznać ich los i trudne życiowe wybory. Nie wiemy, jak wielu z nich wykonuje prace poniżej swojego wykształcenia i kwalifkacji. Tym bardziej nie mamy pojęcia, co przeżywają w skrytości ducha. „Co zatem wiemy naprawdę? Według dotychczasowych badań blisko 30% mieszkających
w Polsce Ukraińców doświadczyło nietolerancji. To oznacza, że troje na dziesięcioro Ukraińców w Polsce spotkało się z nietolerancją. Teraz, w obliczu olbrzymiego kryzysu humanitarnego, takie postawy mogą się nasilać, również za sprawą celowego działania z zewnątrz. Chcemy stawić temu czoła, zadbać o równe traktowanie, wzajemny szacunek i przestrzeganie praw człowieka. Wierzymy, że warto rozmawiać i pracować nad zmianą naszych postaw i rozwiązywaniem problemów u ich źródeł. Powiat piaseczyński jest jednym z największych w Polsce, już przed wybuchem wojny w Ukrainie mieszkało w nim kilkanaście tysięcy osób pochodzenia ukraiń- skiego. Obecnie liczba ta zwiększyła się o tych, którzy uciekli przed wojną i wybrali Piaseczno jako bezpieczną przystań.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Piaseczna, Polaków i Ukraińców, tych długo już w Polsce mieszkających oraz nowo przybyłych. Zapraszamy urzędników Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, Starostwa Powiatowego, pracowników Komendy Policji, Prokuratury, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, lokalnej prasy, przedstawicieli lokalnych przedsiębiorców do udziału w naszej debacie. „Brońmy tego co jest dla nas najcenniejsze” – Wołodymyr Zełenski
Uczestnicy debaty
dr Mirosław Oczkoś
Aktor, reżyser filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Specjalista w zakresie autoprezentacji, mowy ciała, budowy wizerunku, technik manipulacyjnych, elementów retorycznych oraz pracy głosem. Doradca i mentor wizerunkowy ludzi biznesu, polityki, show biznesu. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu komunikacji grupowej, tworzenia kultury organizacyjnej, budowania i zarządzania skutecznymi zespołami w firmie.
Konsultant marketingu politycznego, moderator w kilku konfliktach społecznych. Wykładowca w Podyplomowym Studium Public Relations przy Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Członek Akademii Ekspertów PR.
Komentator radiowy i telewizyjny oraz autor książek m in.:
„Paszczodźwięki. Mały poradnik dla wielkich mówców”,
„Sztuka Mówienia bez Bełkotania i Faflunienia”.
„Sztuka Dobrego Mówienia bez Bełkotania i przynudzania.”
Autor i współautor kilkudziesięciu artykułów prasowych na temat wystąpień publicznych, autoprezentacji i mowy ciała. Właściciel firmy doradczo- szkoleniowej „OCZKOŚ PERFECT IMAGE”.
Janina Owczarek
Koordynatorka Programu Migracji Pracowniczych i Rozwoju w Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji, ekspertka z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców oraz integracji, 14 lat doświadczenia w zarządzaniu i realizacji projektów z zakresu zarządzania migracjami, międzynarodowej mobilności pracowników oraz integracji. Współautorka rekomendacji dotyczących polityki migracyjnej, integracyjnej i prawa i migracyjnego. Certyfikowana trenerka biznesu. Z ramienia IOM tworzyła i koordynowała grupę roboczą sektora biznesu do spraw migracji. W latach 2018 – 2020 kierowała działem imigracyjnym w Expatax Doradztwo Podatkowe. W ramach projektów IOM wspiera miasta w tworzeniu efektywnych rozwiązań i polityk w zakresie wspierania integracji migrantów. Z wykształcenia socjolożka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Dalarna w Szwecji.
W debacie reprezentuje Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) jest organizacją międzyrządową, agendą ONZ ds. migracji. IOM powstało w 1951 r. W skład Organizacji wchodzą 173 kraje członkowskie, w tym od 1992 roku Polska. Misją IOM jest promowanie uporządkowanej migracji z poszanowaniem praw człowieka, dla dobra wszystkich. IOM wspiera kraje w sprostaniu wyzwaniom operacyjnym i społeczno-gospodarczym związanym z migracjami, pomaga migrantom, chroni ich prawa. Propaguje i wspiera rozwój społeczny i gospodarczy poprzez migracje, dba o poszanowanie praw i potrzeb migrantów i migrantek.
Myrosława Keryk
Historyczka, socjolożka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski. Prezeska Zarządu Fundacji „Nasz Wybór”, koordynatorka projektów w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktorka naczelna miesięcznika „Nash Vybir”. W pracy łączy projektowanie i realizację działań integracyjnych skierowanych do migrantów w Polsce z projektami badawczymi z zakresu studiów migracyjnych. Autorka wielu artykułów i raportów dotyczących sytuacji migrantów ukraińskich w Polsce. Członkini Komisji ds. Migracji działającej pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP. Laureatka nagrody „Złote Wachlarze” przyznawaną przez IOM Polska za działania na rzecz integracji imigrantów oraz nagrody Metropolity Lubelskiego Memoria Iustorum za działania na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, a w 2020 r. ona otrzymała Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy.
Fundacja „Nasz Wybór” została założona 2009 roku przez Ukraińców i ich przyjaciół Polaków, aby pracować na rzecz ukraińskich migrantów w Polsce, pomagać im w integracji z polskim społeczeństwem i polską kulturą, a także zapoznawać Polaków z kulturą ukraińską. Fundacja „Nasz Wybór” stworzyła Ukraiński Dom – miejsce spotkań i wydarzeń kulturanych, które jest sercem ukraińskiej społeczności w Warszawie. Wydaje również gazetę „Nasz wybór” Wspierającą rozwój kontaktów kulturalnych, oświatowych, ekonomicznych i politycznych pomiędzy Polską i Ukrainą oraz promuje wartości demokratyczne i obywatelskie.
Karina Melnytska
pochodzi z Ukrainy, absolwentka Studium Europy Wschodniej UW oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Narodowym w Czerniowcach (Ukraina). Od 2015 roku jest zawodowo związana z tematyką migracji.
W Fundacji Ocalenie pracuje jako mentorka kulturowa od 2019 roku, od 2021 również jako koordynatorka projektów. Koordynuje projekty szkoleniowe skierowane do cudzoziemców i cudzoziemek, udziela bezpośredniego wsparcia migrantom i migrantkom, jak również osobom z doświadczeniem uchodźczym w integracji ze społeczeństwem przyjmującym. Autorka publikacji naukowych, tłumaczka.
Fundacja Ocalenie (www.ocalenie.org.pl) od początku swojej działalności w 2000 roku wspiera migrantów i uchodźców w integracji i indywidualnym rozwoju. Działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Zapewnia cudzoziemcom wsparcie integracyjne, prawne i psychologiczne w biurach w Warszawie, Łodzi i Łomży.
W ramach programów dziecięcych wspiera dzieci i młodzież migrancką oraz uchodźczą. Prowadzi kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Pracuje ze społeczeństwem przyjmującym w ramach warsztatów i szkoleń. Zabiera głos w debacie publicznej.
Literatura
Żanna Słoniowska
Żanna Słoniowska (ur. 1978 we Lwowie) jest pierwszą polską pisarką, dla której język polski nie jest pierwszym językiem. Studiowała w Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie, pracowała w ukraińskojęzycznej telewizji, rosyjskojęzycznej gazecie oraz polskojęzycznym radiu. W 2002 roku przeniosła się do Krakowa, gdzie mieszka wraz z mężem i trójką dzieci. Jej debiut powieściowy „Dom z witrażem” wydany w 2015 roku, jest ważną pozycją, jeśli chodzi o wieloetniczną historię Lwowa oraz historię Ukrainy. W 2016 powieść została uhonorowana przez nagrodę Conrada jako najlepszy debiut roku, a także była nominowana do nagrody Nike. W listopadzie 2018 powieść znalazła się na krótkiej liście najlepszych powieści przetłumaczonych na język angielski, uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii. W maju 2019 roku nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się jej druga powieść pt. „Wyspa”.
Ołesia Mamczycz
Ołesia Mamczycz (1981) – ukraińska pisarka. Ukończyła eksperymentalny kierunek twórczość literacka na Kijowskim Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki.
Mieszkała na przedmieściach Kijowa w komunie twórczej. Zajmuje się edukacją alternatywną, promocją czytelnictwa, jako redaktorka współpracuje z wydawnictwami dla dzieci i młodzieży.
Autorka tomików poetyckich: „Perekotybole” (2005), „Obkładynka” (2014), „Sonce piszło u dekret” (2014) oraz 10 książek dla dzieci. W Polsce jej wiersze były publikowane na stronach: Babiniec Literacki i ArtPapier oraz w antologii „Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy” (2014; tłum. Aneta Kamińska).
Malarstwo
Natalia Duszko
Natalia Duszko – urodzona w Magdeburgu (Niemcy) malarka, pianistka i… pasjonatka hotelarstwa Malarstwo i fortepian studiowała w Żytomierzu (Ukraina), a hotelarstwo i gastronomię w Krakowie Z chęcią poświęca się nauce języków: polskiego angielskiego, niemieckiego i chińskiego. Aktywnie uprawia też sport. Jej obrazy to podróż w krainę pamięci i entropii, refleksja nad kulturą i poznawaniem nowych miejsc Łączy wspomnienia z kreacją świata, w którym może pozostać sobą.
W pracy i twórczości szuka spełnienia i satysfakcj z siebie. Cieszy ją wysiłek wkładany w dzieło, któ ry stanowi także o jego końcowej wartości.
Efekt to coś więcej niż sam obraz, bo ważny jest też proces jego powstania i uczucia, które mu towarzyszyły…
Vasyl Netsko
Vasyl Netsko – absolwent Tarnopolskiej Wyższej Szkoły Zawodowej Technologii i Projektowania ze specjalnością rzeźbiarstwa w drewnie. Obecnie gdańszczanin, członek Stowarzyszenia „Przystanek Sztuka” w Straszynie i laureat XVIII Międzynarodowego Salonu Jesiennego „Wysoki Zamek” we Lwowie (2014) oraz tytułu „Osobowości Roku 2019” w powiecie gdańskim. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Maluje i rzeźbi, a inspiracje czerpie z codziennego życia, natury, ale także z flozofi i kultury Dalekiego Wschodu oraz słowiańszczyzny i prawosławia. Prywatnie także sportowiec, trzykrotny mistrz Ukrainy w kulturystyce. Mieszka w Polsce od 5 lat i teraz tutaj realizuje swoje pasje. Sięga po coraz to inne środki wyrazu, oprócz malarstwa, rzeźby i płaskorzeźby zainteresował go również flm. Jak sam mówi; nigdy się nie poddaje, a jego motywacją jest pragnienie nieustannego rozwoju. Nie tylko artystycznego, ale również duchowego i fizycznego.
Film
Pracuję na cmentarzu
Tragikomedia | 100 min | 2021 | reż. Pawło Belanski, Ołeksij Taranenko, Ukraina, Polska
Sasha ma 35 lat i jest szefem firmy stawiającej nagrobki na cmentarzu. Przez lata pracy zakrywał się warstwą cynizmu i ironii. Każdy z jego klientów przeżywa osobistą tragedię. Pewnego dnia pojawia się jego 14-letnia córka, która chce odnowić z nim kontakt. Sasha poznaje też młodą kobietę, która właśnie pochowała swojego syna oraz samotnego starszego mężczyznę, który zamówił u niego nagrobek. Do tego angażuje się w walkę o władzę między „szarą eminencją” cmentarza a nowym zarządcą. Jego zdystansowana postawa powoli zaczyna ulegać przemianie. Staje się jasne, że w jego przeszłości wydarzyło się coś, z czym do tej pory nie był w stanie się zmierzyć.
Obsada: Witalij Salij, Wiktoria Horodecka, Anna Iwanowa, Wiktor Żdanow, Ołena Chochłatkina, Maksym Donec, Andrij Isajenko
Rywal
Dramat | 96 min | 2020 |
reż. Marcus Lenz; Niemcy, Ukraina
9-letni Roman podąża za swoją matką Oksaną, która wyjechała do nielegalnej pracy w Niemczech. Tam mieszka z Gertem, 62-letnim niemieckim wdowcem, który cierpi na cukrzycę. Gert próbuje zaprzyjaźnić się z chłopcem, ale Roman walczy o uwagę swojej matki. Nagle Oksana zaczyna chorować.
Kiedy Roman zostaje sam ze swoim rywalem, okazuje się, że między chłopcem i Gertem nawiązuje się nić porozumienia, ale sprawy zaczynają się komplikować jeszcze bardziej.
Obsada:
Yelizar Nazarenko,
Maria Bruni,
Udo Samel
Kuchnia
Wszyscy znamy ukraiński barszcz,
ale czy znamy inne potrawy z Ukrainy?
17 września w Bibliotece Publicznej zagoszczą ukraińskie kucharki, które poprowadzą warsztaty z lepienia pielmieni. Ale to nie wszystko, będzie można posłuchać o tradycyjnej ukraińskiej kuchni i skosztować jej przysmaków. Będą pieriżoki, mlynci, salo, prawdziwy ukraiński barszcz z pampuszkiem, i inne specjały, a na deser sernik ukraiński. Wszystkie dania przygotuje dla nas ukraińska restauracja Dwie Siostry. To miejsce, które łączy w sobie ukraińskie tradycyjne potrawy i niesamowite wnętrza, które w całości przenoszą naszych Gości do klimatów prawdziwej ukraińskiej biesiady, w której zawsze można się najeść i napić do syta! U nas możecie spróbować smakowitego barszczu ukraińskiego z czosnkowym pampuszkiem, niesamowicie pyszne, lepione ręcznie pierogi, jak również poczuć smak słynnej sałatki „Śledź pod szubą”. Serdecznie zapraszamy!
Noc Kupały – wspólne korzenie
Obchodzona w Ukrainie Noc Kupały jest związana z przesileniem letnim i najkrótszą nocą w roku, a jej obchody są bardzo podobne Nocy Świętojańskiej w Polsce. Najkrótsza noc w roku stała się pretekstem do wielu artystycznych działań. Od lat wspominamy ten dawny zwyczaj czerpiąc z tradycji, legend, mitologii słowiańskiej. Od dwudziestu pięciu lat piaseczyńskie grupy teatralne prowadzone przez Ankę Kolanowską wraz z Centrum Kultury w Piasecznie zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania. W tym roku pod hasłem „wspólne korzenie” poszukamy znaczeń tożsamych dla kultury polskiej i ukraińskiej. W ramach tegorocznej imprezy, organizowanej
na Skwerze Kisiela od godz. 16.00, będzie można poznać ukraińskie potrawy serwowane przez lokalne restauracje, rękodzieło, ukraińskie książki oraz materiały edukacyjne ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Piasecznie. To także okazja do zaznajomienia się z działaniami Fundacji Nasz Wybór, która prowadzi w Warszawie Dom Ukraiński i pracuje na rzecz ukraińskich migrantów w Polsce. Nie zabraknie także wyplatania wianków z grupą Kłosowianki oraz licznych wystę- pów artystycznych. Koncerty zaczną się o godzinie 18. Na scenie wystąpi zespół Malwa Band z repertuarem ukraińskiej muzyki ludowej, łemkowskich pieśni we współczesnych
aranżacjach, a także muzyki rozrywkowej w języku ukraińskim. Po Malva Band zagra zespół Michalove, prezentujący świat ginących pieśni ludowych: wiosennych, żniwnych, weselnych, miłosnych, dziadowskich, łącząc je w opowieści o cyklach przyrody i ludzkiego życia. Po zmroku, ok. godz. 21.30 rozpocznie się obrzęd Nocy Kupały. Korowód z ogniami przejdzie z placu do parku miejskiego nad staw, gdzie będą puszczane na wodę wianki, odbędą się pokazy ognia oraz tradycyjne tańce, usłyszymy tradycyjne pieśni i zaklęcia. W świetle księżyca, cieple ognia, wspólnym tańcu i śpiewie poszukamy nadziei i siły.